Pozivamo Vas na konferenciju za medije povodom predstavljanja stručne analize rezultata Konkursa Sekretarijata za kulturu Grada Beograda za finansiranje ili sufinansiranje projekata u kulturi. Analizu je sproveo tim Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije, predvođen dr Predragom Cvetičaninom, sociologom kulture iz Centra za emipirijske studije Jugoistočne Evrope iz Niša.
Konferencija će biti održana u Medija centru, Terazije 3, u četvrtak 5. aprila u 11 časova. Učesnici konferencije će biti predstavnici Asocijacije NKSS Ksenija Đurović, Milica Pekić i Luka Knežević
Strika, kao i Gojko Božović ispred Srpskog PEN centra.
Rezultati gradskog Konkursa za kulturu za 2018. godinu ukazuju na zloupotrebe koje, nakon prošlogodišnjih malverzacija, ne samo da nisu otklonjene, već su produbljene i razrađene. I ove godine, suočena sa nestransparentnim načinom konkursne procedure i rezultatima koji ugrožavaju rad aktera u kulturi, Asocijacija NKSS će prezentovati analizu gradskog konkursa, rađenu na osnovu dostupnih informacija i podataka. Rezultati analize ukazuju na ponovnu zloupotrebu konkursa kako bi se podobnim pojedincima i organizacijama obezbedila materijalna korist, a na uštrb javnog interesa u kulturi. Iz rezultata izdvajamo podatak da je od više od 80 projekata koje je prijavilo oko 40 članica NKSS iz Beograda, podržano svega 9, a dodeljeno im je ukupno 940.000 dinara, što je manje od 1% budžeta ovogodišnjeg konkursa. To je čak 5 puta manje nego 2016. godine i skoro dva puta manje nego 2017. Taj trend ukazuje da se, inače veoma aktivnim i produktivnim organizacijama, koje čine veliki deo savremene kulturne produkcije Beograda, šalje poruka da su nepoželjne. Ovo vidimo i kao jedan vid cenzure i onemogućavanja prava na rad.
Konferenciju za medije iskoristićemo i da pozovemo sve aktere kulturne scene Srbije, institucije, organizacije, umetnike i zainteresovanu javnost da podrže naše zahteve za ostavku gradske sekretarke za kulturu Ivone Jevtić i za poništenje konkursa za 2018. godinu zbog očiglednih malverzacija i zloupotreba pri njegovom sprovođenju, kojima se omogućava politički podobnim i javnosti potpuno nepoznatim organizacijama da dobiju sredstava namenjena kulturnoj produkciji od javnog interesa.