Konferencija za medije povodom objavljivanja rezultata godišnjeg konkursa Ministarstva kulture Republike Srbije i Sekretarijata za kulturu Grada Beograda

Na konferenciji za medije prezentirani su rezultati analize ovogodišnjeg konkursa Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Sekretarijata za kulturu Grada Beograda. U odnosu na trendove od 2015. godine otkada Asocijacija NKSS vrši monitoring trošenja budžetskih sredstava, u radu Ministarstva kulture i informisanja uočen je niz pozitivnih pomaka. Oni uključuju povećanje ukupnog budžeta za kulturu (koji je sa 0,76% od ukupnog budžeta Republike Srbije najveći u posmatranom periodu); skoro trostruko povećanje budžeta sa savremeno kulturno stvaralaštvo u odnosu na prethodnu godinu; te povećanje budžeta za konkurse iz ove oblasti, koji prvi put ove godine iznosi više od 500 miliona dinara. Sam konkurs je takođe tehnički sproveden korektno, uz navođenje svi podržanih i nepodržanih projekata, te obrazloženja za donesene odluke. Na konferenciji za medije, ukazano je, međutim, i na niz strukturalnih problema koji opterećuju polje kulture u Srbiji.

Na drugoj strani, analize su pokazale da je konkurs Sekretarijata za kulturu grada Beograda realizovan katastrofalno. Od 242 projekta, 29 projekata je dodeljeno organizacijama koje se ne bave kulturom, koje su registrovane neposredne pred konkurs ili koje nisu registrovane u Beogradu. Od ukupno 99.790.000 dinara, na konkursu Sekretarijata za kulturu čak 20.800.000 dinara (20,84%) dodeljeno je, ovakvim, sumnjivim projektima.

Na konferenciji su takođe predstavljene delatnosti Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije u narednom periodu. Pored već tradicionalnih programa koji se održavaju svake godine (Festival Na sopstveni pogon, Manek, Sceniranje), nedavno su započela tri velika međunarodna projekta u kojima NKSS učestvuje kao partner:  “SHAKIN (Deljenje znanja podređenih kroz međunarodnu kulturnu saradnju)” u kojem Asocijacija učestvuje kao jedan od 6 partnera iz 4 evropske zemlje podržanog od strane ERASMUS programa; “Novi prostori kulture i mreže kao pokretači inovativnog i održivog razvoja regionalne saradnje”, čija se realizacija odvija u okviru programa Kreativna Evropa, kojim rukovodi Regionalna platforma za kulturu Kooperativa; i “Rodna ravnopravnost rađa kulturnu raznolikost” koji je podržan od strane UNESCO Međunarodnog fonda za kulturnu raznolikost. U sklopu ovog projekta sprovodi se istraživanje ao uslovima rada radnica u kulturi u Srbiji, stoga pozivamo žene koje rade u institucijama ili deluju na nezavisnoj sceni da popune upitnik koji se nalazi na ovom linku.

Učesnici konferencije bili su: dr Predrag Cvetičanin, Aleksandar Popović i Mirjana Dragosavljević.